LØS’ bestyrelse, sekretariat m.fl.

 

  1. Alan Bjerre

    Forperson


    Alan flyttede til økolandsbyen Friland i 2017 og har været aktiv i LØS i internationalt udvalg og uddannelsesudvalget siden 2013.

    Alan har tidligere været tilknyttet Fejø Permakultur & Omstillingsinitiativ og har gennemført EDE uddannelsen i Damanhur i Italien i forbindelse med arbejdet på Fejø.

    Alan er førtidspensioneret elektroingeniør og forsker, og blev valgt ind i bestyrelsen i 2018

    Kontakt:
    alan@okosamfund.dk
  2. Steen Nørhede

    Næstforperson


    Jeg blev valgt ind i bestyrelsen i april 2019.
    Jeg bor på en økologisk/permakultur gård på Midtsjælland sammen med Pia og vores datter Maria.
    Vi er selvforsynende med de fleste fødevarer, træ til opvarmning fra egen skov og arbejder intensiv på at blive selvforsynende med elektricitet fra solceller, mini vindmølle, batteribank og et mindre nødstrømsanlæg, som kan køre på planteolie.
    Vi forsøgte i 2013 at skabe et økosamfund på vores gård med 11 ha jord. Vi fik grønt lys til projektet fra Holbæk Kommune, men vi bor i landzonen, hvor det er p.t. ikke muligt at skabe et økosamfund under den nuværende lovgivning.
    Kontakt:
    steen@okosamfund.dk
  3. Lotte Pring

    Bestyrelsesmedlem


    Kontakt:
    lotte@okosamfund.dk
  4. Lene Dahl

    Bestyrelsesmedlem

    Lene bor i Himmerlandsbyen, er gymnasielærer, og blev valgt ind i bestyrelsen i 2018


    Kontakt:
    lene@okosamfund.dk
  5. Jens Kyndi Toft

    Kasserer

    Jens bor i Thylejren og blev valgt ind i bestyrelsen i 2018

    Kontakt:
    jens@okosamfund.dk
  6. Simonia Tjelum

    Bestyrelsessekretær


    Jeg blev en del af bestyrelsen 2019. Min drøm er, at etablere et økosamfund på en mark i Vesthimmerland, omgivet af et naturskønt område. Indtil drømmen kan blive realiseret, arbejder vi på at bygge et hus, en Dome, af naturmaterialer, som skal omkredses af et drivhus. Vi vil gerne leve tæt på naturen, så meget af året som muligt.

    Kontakt:
    simonia@okosamfund.dk
  7. Camilla Nielsen-Englyst

    Suppleant

    Camilla bor i Økosamfundet Hallingelille – når hun ikke er ude i verden for at facilitere en træning eller deltage i et møde, der kan følge op eller lægge kimen til et nyt, spændende projekt.

    Kontakt:
    camilla@okosamfund.dk
  8. Kirsten Høngsmark

    Intern Revisor



    Kontakt:
    Kirsten@okosamfund.dk

Send besked

Kontakt formular

Landsforeningen for Økosamfund
E-mail: info@okosamfund.dk