Fredage med fællesskab
Månedlige online seminarer for økosamfund og bofællesskaber
På Fredage med Fællesskab mødes vi online den sidste fredag i hver måned ved fyraftenstid for at erfaringsudveksle, netværke og nørde om nogle af de mange emner og fælles udfordringer vi møder i vores fællesskaber lige nu.
Mødet starter med 1-2 korte oplæg og derefter en faciliteret diskussion.
Emner kan være alt fra konfliktløsning til energiformer og forslag til emner er mere end velkomne.
EFTERÅRETS SEMINARER:
FREDAG MED FÆLLESSKAB LIVE:
BESØG HOS SJÆLLANDSK MULD OG HYLLEGAARD HØJE
FREDAG D. 25. SEPTEMBER 15:00 – 17:30
På toppen af en ås fra istiden, i udkanten af Hvalsø, én af Lejre Kommunes 49 landsbyer, ligger storfællesskabet Hyllegaard Høje, som med tiden skal omfatte flere forskellige former for bofællesskaber.
I 2025 flyttede 35 familier ind i Sjællandsk Muld, det første færdige bofællesskab. Visionen er bl.a. at skabe natur og jordbrug, der kan gå hånd i hånd, og ved hjælp af permakultur dyrke fødevarer tæt på og binde kulstof i jorden i et landskab, der både kan være rekreativ natur for dem, der bor her, og sikre biodiversiteten i området.
Bofæller fra Sjællandsk Muld vil tage os med rundt på området og fortælle om visionen og vise os, hvor langt de er kommet indtil nu. Vi slutter af med kaffe og kage og muligheden for at stille spørgsmål og reflektere sammen.
Digitale fællesskaber uden tech-giganter
D. 29. maj afholdt vi Fredag med Fællesskab om digitale fællesskaber. Du kan se Jeppes oplæg her.
Som afrunding på dagen inviterede Jeppe til en platform for dem der havde lyst til at arbejde videre med uafhængige platforme. Hvis du er interesseret kan du melde dig til her.
Erfaringer fra Økosamfundet Dyssekilde: Vejen væk fra kommercielle platforme
Hvordan kan vi bruge digitale værktøjer uden at gøre os afhængige af Facebook, Google, Dropbox og andre kommercielle platforme? Med udgangspunkt i Økosamfundet Dyssekilde fortæller Jeppe Liisberg om arbejdet med at skabe en mere enkel, fællesejet og mindre larmende digital infrastruktur — og om hvad der virker, hvad der ikke gør, og hvilke spørgsmål det rejser.
Om oplægsholderen:
Jeppe Liisberg – Ingeniør, Iværksætter, Økobo, Far
Jeppe er selvstændig og arbejder med IT-iværksætteri til daglig. Han interesserer sig for demokratiske og bæredygtige IT-løsninger og er blandt andet medskaber af The Sustainable Software Manifesto.
DELTAGERTILMELDING
Fredag d. 25. september, 15:00 – 17:30:
Besøg hos Sjællandsk Muld / Hyllegaard Høje
Det koster 50 kr pr deltager.
Næste arrangementer:
Fredag d. 30. oktober 15:30 – 17:00 (online):
Sårbarhed i fællesskaber
Fredag d. 27. november 15:30 – 17:00 (online):
Hvordan forholder vi os i fællesskaber til vores naboer i lokalområdet
Mere info om temaer og tilmelding følger