Fredage med fællesskab

Månedlige online seminarer for økosamfund og bofællesskaber

På Fredage med Fællesskab mødes vi online den sidste fredag i hver måned ved fyraftenstid for at erfaringsudveksle, netværke og nørde om nogle af de mange emner og fælles udfordringer vi møder i vores fællesskaber lige nu.

Mødet starter med 1-2 korte oplæg og derefter en faciliteret diskussion.

Emner kan være alt fra konfliktløsning til energiformer og forslag til emner er mere end velkomne.

FORÅRETS SEMINARER:

Digitale fællesskaber uden tech-giganter

D. 29. maj afholdt vi Fredag med Fællesskab om digitale fællesskaber. Du kan se Jeppes oplæg her.

 

Som afrunding på dagen inviterede Jeppe til en platform for dem der havde lyst til at arbejde videre med uafhængige platforme. Hvis du er interesseret kan du melde dig til her

 

 

Erfaringer fra Økosamfundet Dyssekilde: Vejen væk fra kommercielle platforme

Hvordan kan vi bruge digitale værktøjer uden at gøre os afhængige af Facebook, Google, Dropbox og andre kommercielle platforme? Med udgangspunkt i Økosamfundet Dyssekilde fortæller Jeppe Liisberg om arbejdet med at skabe en mere enkel, fællesejet og mindre larmende digital infrastruktur — og om hvad der virker, hvad der ikke gør, og hvilke spørgsmål det rejser.

 

Om oplægsholderen:

Jeppe Liisberg – Ingeniør, Iværksætter, Økobo, Far

Jeppe er selvstændig og arbejder med IT-iværksætteri til daglig. Han interesserer sig for demokratiske og bæredygtige IT-løsninger og er blandt andet medskaber af The Sustainable Software Manifesto.

DELTAGERTILMELDING

Forårets Fredage med Fællesskab er slut. Vi vender tilbage fra september med en ny række af seminarer.